Monthly Archives: Lipiec 2017

Połów gruntówką

Połów gruntówką Jest to jedna z zasadniczych metod połowu polegająca na tym, że stosownie obciążona przynęta zostaje zarzucona na wybrane miejsce, na którym spoczywa przez określony czas. Jest to więc metoda pasywna, opierająca się na założeniu, że ryby w swoich wędrówkach w poszukiwaniu pokarmu natrafią na przynętę. By wykluczyć przypadek i w ogóle by zaktywizować… Read More »

Jaką metodą łowić ryby?

Jaką metodą łowić ryby? Podstawowy warunek powodzenia w wędkowaniu to umiejętność podawania rybom odpowiadającej im przynęty w sposób, który może być przez nie uważany za naturalny. Powyższej zasadzie podporządkowane są zalecenia szczegółowe zaczynając od dotyczących wyboru przynęt, a kończąc na tych związanych ze sposobami podania ich rybie. Pełne opanowanie tych zagadnień wymaga połączenia teorii z… Read More »

Co należy wiedzieć o zanętach i nęceniu ryb

Mamy dwie możliwości. Najprostsze i najmniej konfliktowe byłoby oczywiście pójście po linii najmniejszego oporu: można by wybrać z katalogów producentów sprzętu wędkarskiego charakterystyki bogatego asortymentu ich „super-zanęt” i dodatków do zanęt w ten sposób potwierdzając wiarygodność ich przerysowanych sloganów reklamowych. Jednak propagowanie czegoś, w co człowiek całkowicie nie wierzy byłoby odstępstwem od własnych zasad, a… Read More »

Sztuczne przynęty spinningowe

Sztuczne przynęty spinningowe Podstawowe przynęty spinningowe (A), twistery (B) Do tej bogatej i różnorodnej grupy zaliczamy przynęty, które mają naśladować ruch typowej zdobyczy ryb drapieżnych. Obok imitacji ryb – podstawowego składnika pokarmu drapieżników – chodzi również o imitacje innych zwierząt od czasu do czasu jadanych przez ryby drapieżne: zwierząt wodno-lądowych (np. żaby), małych ssaków lądowych… Read More »

Streamery

Streamery Wyglądem przypominają one większe, fantazyjne muchy, jednak podczas prowadzenia (ciągnięcia) w wodzie ich wygląd się zmienia i ryby drapieżne widzą je jako małe rybki poruszające się zrywami. Niektóre z ich typów kształtem wiernie naśladują kształt rybek. Są przy tym bardzo różnorodnie wykonane. Streamery są wiązane w taki sposób, by nawet w wodzie, w fazie… Read More »

Sztuczne muchy

Sztuczne muchy Sztuczne muchy naśladują te gatunki owadów wodno-lądowych i lądowych, które stanowią typowy składnik pokarmu ryb. Dotyczy to nie tylko dojrzałego stadium owadów – imaga, lecz także ich poszczególnych stadiów rozwojowych żyjących w wodzie. W zależności od przebiegu procesu rozwoju wyróżnia się dwie grupy owadów. U owadów o przeobrażeniu zupełnym rozwój przebiega od jaja… Read More »

Przynęty pochodzenia roślinnego

Podstawowe przynęty pochodzenia roślinnego i sposoby zakładania ich na haczyk. Przynęty pochodzenia roślinnego Spośród przynęt pochodzenia zwierzęcego za najlepsze uważane są te, które stanowią naturalny pokarm ryb lub są do niego zbliżone. Powyższa reguła nie dotyczy w zasadzie przynęt roślinnych, oczywiście są pewne wyjątki (amur). Przecież żadna z ryb w normalnych warunkach nie styka się… Read More »

Jak założyć hodowlę rosówek?

Najpewniejszą metodą zaopatrzenia się w rosówki jest własna hodowla. Ten, kto posiada odpowiednie warunki może bez większych inwestycji i trudów stać się ich hodowcą. Doradzać można wspólne przedsięwzięcia wielu zainteresowanych. O tym, że hodowla jest niezbyt kłopotliwa i łatwa niech nas przekonają następujące dane: Rosówki (i w ogóle dżdżownice) należą do zwierząt dwupłciowych, co oznacza,… Read More »

Przynęty pochodzenia zwierzęcego

Przynęty pochodzenia zwierzęcego Podstawowe składniki pokarmu naturalnego ryb łososiowatych oraz powszechnie stosowane typy przynęt do ich połowu. Pokarm naturalny przeważającej części ryb jest pochodzenia zwierzęcego; składa się z planktonu zwierzęcego, którym żywi się głównie narybek oraz zwierzęcego bentosu, który wykorzystywany jest przede wszystkim przez dorosłe osobniki. Bentos to poszczególne stadia rozwojowe owadów wod-no-lądowych: larwy ochotek,… Read More »

Co należy wiedzieć o przynętach?

Co należy wiedzieć o przynętach? Tym, co łączy wszystkie metody wędkarskie jest stosowanie przynęty. Mamy tu do czynienia z bezpośrednim bodźcem materialnym, którego zadaniem jest sprowokowanie ryby do brania. Z tego względu skuteczne są tylko te przynęty, które przez pewne swoje właściwości – zapach, smak, konsystencję, barwę, kształt, wielkość, ruch itd. – przypominają rybom składniki… Read More »