Wyposażenie dodatkowe

Ład jest podstawą wędkowania. Dlatego zaczniemy od końca. Do wędkowania potrzebnych jest sporo rozmaitych przyborów. Wszystkie je należy, oczywiście, gdzieś porządnie ułożyć.

Zwolennikom aktywnych metod połowu — muszkarstwa, spinningowania, przepływanki – najlepiej przemieszczać się z …

Krętlik

Podstawowym zadaniem krętlików jest niedopuszczenie do skręcania się żyłki, z tego też względu są nieodzowną częścią zestawu do połowów spinningiem. Świetnie również mogą służyć w niektórych odmianach metody gruntowej z ciężkim ołowiem dennym oraz przy połowach drapieżników żywcówką. Wybór krętlików …

Obciążenie

Każde obciążenie oznacza obniżenie czułości i prostoty zestawu wędkowego. Dlatego też obciążenie stosujemy tylko w najbardziej koniecznych wypadkach. Do nich należy zaliczyć na przykład:

– potrzebę obciążenia stosunkowo lekkiej przynęty przy zarzucaniu na większe odległości;

– konieczność utrzymania przynęty na …

Haczyk

Schemat haczyka
1 :A — rozmiar,
B – długość
2:C – grot (ostrze),
D —zadzior,
E -łuk kolankowy,
F -trzonek,
G – łopatka (lub oczko)

Przedmiotów o groszowej wartości niekiedy nie doceniamy. Jednak gdy mamy do czynienia z haczykami wędkarskimi …

Linka muchowa (sznur muchowy)

Wśród produkowanych obecnie linek muchowych (sznurów muchowych) przeważają – dzięki znakomitej jakości, trwałości, funkcjonalności i przystępnej cenie – wyroby z włókien sztucznych.

Linki klasyfikuje się zgodnie z międzynarodowym systemem AFTM (Associated Fishing Tackle Manufacturers) opartym na uwzględnianiu wagi początkowych 10 …

Żyłka

Najsłabszym elementem zestawu wędkowego jest żyłka. Pełni ona funkcję łącznika między wędziskiem a rybą. Efektywność tego połączenia zależy bezpośrednio od jego czułości, stąd powszechna tendencja do używania żyłek, jeżeli to możliwe, cienkich i tym samym delikatnych. Konsekwentne przestrzeganie zasady doboru …