Monthly Archives: Sierpień 2017

Połów na suchą muchę

Połów na suchą muchę Jeżeli pozwalają na to warunki powinniśmy zdecydowanie wybierać połów na suchą muchę. Taką sprzyjającą sytuację stwarza żerowanie ryb przy powierzchni, możemy je niekiedy usłyszeć, częściej jednak obserwujemy tworzone przez nie na powierzchni wody „kółka”. Dlatego też optymalne warunki do połowu będziemy mieli w wodach umiarkowanie wartkich, tutaj bowiem łatwo zaobserwujemy intensywność… Read More »

Połów na sztuczną muchę

Połów na sztuczną muchę Klasyczne wędkarstwo muchowe koncentrowało się wyłącznie na połowach ryb łososiowatych i lipienia. Wędkarski ogół z tego względu traktował muszkarzy jako osobną kastę. Powodem tego były nie tylko odmienny sprzęt i odmienna technika połowu, lecz także rozpowszechniony pogląd o przydatności tej metody tylko w wodach pstrągowych i lipieniowych. Tymczasem okazało się, że… Read More »

Połów błystką podlodową

Połów błystką podlodową Istota tej metody polega na przemiennym spuszczaniu i podnoszeniu przynęty pionowo. Łowić tym sposobem można tylko w odpowiednio głębokich wodach (jest to związane z tym, że zimą ryby przeważnie ściągają do głębin) przez otwory wywiercone w lodzie. Odpowiednie jest krótkie (regulaminowa długość: min. 30 cm) dość twarde wędzisko zaopatrzone w najprostszy kołowrotek.… Read More »

Połów spinningiem

Połów spinningiem Połów spinningiem polega na prowadzeniu (ciągnięciu) naturalnej lub sztucznej przynęty w ten sposób, by możliwie najbardziej wiernie imitowała któryś ze zwyczajnych składników pokarmu ryb drapieżnych. Ryby te żywią się przeważnie mniejszymi rybkami, tak więc atrapy rybek dominują także w asortymencie przynęt spinningowych. Skuteczne są jednak również mniej typowe przynęty przypominające np. niektóre zwierzęta… Read More »

Połów żywcówką

Połów żywcówką Typowe zestawienie wędki żywcowej ze spławikiem: A – wędzisko odpowiedniej długości, B – szczegóły zestawu: spławik, obciążenie, metalowy przypon i kotwiczka, C – sposób połączenia kotwiczki z przyponem. Warunki połowu żywcówką, szczególnie te trudne, same dyktują (jeżeli zgadzamy się na zaproponowany kompromis) potrzebę używania silniejszego i solidniejszego sprzętu. W trudnych warunkach nie można… Read More »

Połów ryb drapieżnych

Połów ryb drapieżnych Połów ryb drapieżnych jest z punktu widzenia wędkarza nie bardzo drapieżny. Bowiem nie aktywne spinningowanie, ale siedząca, pasywna metoda połowu —połów żywcówką – okazuje się najskuteczniejsza. Szczegółowe dane o skuteczności poszczególnych metod połowu, przygotowane na podstawie oceny reprezentatywnych połowów medalowych drapieżników z wielu wód europejskich analizowane są w odpowiednich rozdziałach. Teraz chcemy… Read More »

Połów za pomocą kuli wodnej

Połów za pomocą kuli wodnej Sposoby wykorzystania kuli wodnej (dane w cm). Kulę wodną można zaliczyć do grupy bardzo użytecznych pomocy, można dzięki niej łowić wieloma sposobami. Na kulę należy zdecydować się wtedy, gdy ryby z jakichś przyczyn są bardziej podejrzliwe niż zwykle. Bardzo praktyczna jest przede wszystkim ze względu na swą uniwersalność: pusta funkcjonuje… Read More »

Połów metodą „na spław”

Połów metodą „na spław” Połów „na spław” – A – widok ogólny B —zapowiedź brania – jest nim często skubanie przynęty przez małe rybki. Na podobnej zasadzie podawania nie obciążonej przynęty na powierzchnię, oparty jest połów „na spław”. Możemy go praktykować na wodach bardziej rozległych, o dostępnych brzegach. Większe ryby są ostrożniejsze i najpewniej czują… Read More »

Połów metodą dotykową

Połów metodą dotykową Zasada tej interesującej metody połowu polega na tym, że przynętę prowadzimy po powierzchni w taki sposób, by na zmianę podskakiwała i pływała. Warunkiem powodzenia jest podanie przynęty na pożądane miejsce tak, by ryby się nie spłoszyły. Dlatego powinniśmy posiadać odpowiednio długie, delikatne wędzisko i dobre możliwości maskowania się w przybrzeżnej roślinności. Do… Read More »

Połów na powierzchni

Połów na powierzchni Wszystkie ryby atrakcyjne dla wędkarzy, oprócz bolenia, zatrzymują się przy powierzchni raczej wyjątkowo niż regularnie, a więc poszczególne sposoby połowu na powierzchni mogą być wykorzystywane tylko okazyjnie i w uzasadnionych wypadkach. Połów na powierzchni możemy prowadzić wieloma sposobami, zawsze jednak z uwzględnieniem tego, że ryby w mniej naturalnym dla nich otoczeniu mogą… Read More »