Miesięczne archiwum: Wrzesień 2017

Szósty zmysł w łowieniu karpia

Do złowienia karpia nie wystarczy posiadanie dobrego sprzętu. Duża spostrzegawczość połączona z intuicją wskażą wędkarzowi dobre łowisko. Często łowimy tak. jak się przyzwyczailiśmy, bez większego zastanawiania się. Używamy stale tej samej przynęty, zanęty, tego samego zestawu. Nie zwracamy przy tym uwagi na najważniejszy aspekt, mianowicie na lokalizację ryb. Właściwe łowisko. wybór odpowiedniego sprzętu, przynęty oraz… Czytaj dalej »

Metoda połowu szczupaków na martwą rybkę

Metodę połowu szczupaków na martwą rybkę trudno jest spopularyzować. Więcej problemów mają z nią wędkarze niż szczupaki. Podczas wyjazdu do północnej Irlandii złowiłem mojego pierwszego 10 kg szczupaka. Zawdzięczam to mojemu nauczycielowi Brianowi. Od paru dni łowiłem już na jeziorach Baronscourt, ale udało mi się złowić tylko małe szczupaki. Brian podpowiedział mi, że zgodnie z… Czytaj dalej »

Trocie i łososie dorzecza Wisły

Sportowy połów troci i łososia ma w Polsce wieloletnie tradycje. Jeszcze w okresie międzywojennym w karpackich dopływach Wisły poławiano corocznie na sztuczną muchę i na spinning setki troci. Najbardziej bogatą w te wielkie salmonidy była górska rzeka Dunajec, prawy dopływ Wisły. Trocie tej rzeki nazywano „Łososiem Dunajcowym”, gdyż nierzadko osiągały one masę przewyższającą 10 kg,… Czytaj dalej »

Połów dorsza – Dania – Ebeltoft

Arne postawił z uśmiechem słoik marynowanych śledzi na stole: „Musisz jeść ryby, jeżeli chcesz łowić duże dorsze”. Czerwonobrody gospodarz odpowiadał dokładnie mojemu wyobrażeniu o wyglądzie prawdziwego rybaka z kutra. Skonsumował on już całego śledzia z chlebem. Na śniadanie! Mój przyjaciel Udo też nie był tym rodzajem potrawy zachwycony, zwłaszcza o tak wczesnej godzinie. Zmusiłem się… Czytaj dalej »

Połów dorsza – Holandia – Den Helder

Proponuję wyjazd na dorsza do Holandii, do Den Helder. Działa tam Teun de Booy, organizator i manager Hochsee Angeltorns (wyprawy pełnomorskie), jednocześnie wielki oryginał i pomocnik wszystkich wędkarzy. Dwa prawie tej samej wielkości jachty czekają w porcie: „Mercuur” i „Paraat”. Prowadzący jachty, panowie Lont i Bakker wypływają od połowy października do maja na dorsze, a… Czytaj dalej »

Połów dorsza – Norwegia – Lofoty

Lofoty -kolebka dorszy mórz północnych. Nigdzie w Europie nie ma tak obfitych łowisk dorsza, jak w okolicach Wysp Lofockich. Norweskim rybakom wystarcza kilka tygodni, by złowić 15 razy więcej dorsza, niż łowią nasi rybacy w ciągu roku. Podczas połowu dorsza na Lofotach wykorzystuje się cykl wędrowny tej ryby, która między styczniem i marcem w milionach… Czytaj dalej »

Jak złowić szczupaka?

SZCZUPAKI MOŻNA ŁOWIĆ RÓŻNIE. Bertus Rozemeijer jest jednym z najlepszych łowców szczupaków w swoim kraju. Nie bez powodu. Ten człowiek o „złotej rączce do szczupaka” nie ma szczególnej recepty, jest po prostu wszechstronny i pomysłowy. Najpiękniejsze w połowie szczupaków jest to, że istnieje tak wielka różnorodność technik, metod i przynęt, które możemy zastosować. Może więc… Czytaj dalej »

Sezon połowu lina

Kiedy pierwsze ciepłe promienie słońca roztopią ostatnią warstwę lodu pokrywającą naszą gliniankę, sezon połowu lina można uznać za otwarty. Mimo, iż często charakteryzuje się te zielono-złote osobniki jako ciepłolubne ryby letnie, osiągałem osobiście w okresie wczesnej wiosny, kiedy to pierwsze promienie słońca rozpuściły już cienką warstwę lodu, bardzo dobre rezultaty. Rosnące temperatury powietrza i wody,… Czytaj dalej »

Smak podanej przynęty decyduje czy zostanie ona wzięta przez rybę

Smak podanej przynęty decyduje ostatecznie o tym, czy zostanie ona wzięta przez rybę. Zmysł smaku jest ostatnią barierą między rybą a wędkarzem. W celu stwierdzenia smaku danego pokarmu, ryba wciąga go do jamy gębowej. Smakowanie i ewentualne wyplucie -trwa ułamki sekundy. W moim laboratorium prowadziłem doświadczenia z okoniami mierząc ten czas stoperem. Potrzebują one 1/4… Czytaj dalej »

Metoda strzałowa

Drapieżniki czatują w okolicach takich przeszkód jak kamienie, podwodne korzenie lub wśród wodnej roślinności. Niektórzy wędkarze omijają takie miejsca, aby nie zerwać sztucznej przynęty. Ja natomiast nie obawiam się zbytnio zaczepów, ponieważ dzięki opisanemu trikowi udaje mi się prawie zawsze odzyskać zahaczoną przynętę. W tym celu kieruję szczytówką w kierunku zaczepu, przytrzymuję żyłkę palcem, otwieram… Czytaj dalej »