Miesięczne archiwum: Październik 2017

Tępogłowy, zwane też „lipieniami morskimi”

Tępogłowy są atrakcyjnymi i walecznymi rybami. Te ciepłolubne gatunki występują w Morzu Śródziemnym i u wybrzeży wysp brytyjskich, opływanych przez ciepły prąd zatokowy Golfstrom. Od kilku lat migrują one jednak coraz bardziej na północ i spotyka się je także na mieliznach Morza Północnego, a nawet przy zachodnich wybrzeżach Danii. Postanowiliśmy z kilkoma kolegami spróbować złowić… Czytaj dalej »

Łowienie węgorzy – przynęty i zestawy

Idea łowienia węgorzy nie na całe robaki, lecz tylko na kawałki rosówek lub czerwonych robaków, zaświtała mi w głowie z tego względu, że zawsze miałem dobre wyniki w łowieniu na kawałki martwych rybek. Na początek eksperymentowałem trochę z moim węgorzem w akwarium. Wziąłem całego czerwonego robaka i przebiłem go trzykrotnie haczykiem, którego zwykle używam na… Czytaj dalej »

Matowienie przynęt

Proponowane sposoby matowienia przynęt nie zawsze są najlepsze. Malowanie kropek lub pasków eliminuje tylko część połysku, a wypalanie nad gazem prowadzi do tego, że przynęta szybko staje się czarna. Optymalnym rozwiązaniem problemu będzie użycie srebrnego lakieru do felg kół samochodowych. Pokrywa się nim przynętę w sposób pokazany na zdjęciu 1. Po tym zabiegu błystki zachowują… Czytaj dalej »

Temperatura wody

Czasami oszukuje się samego siebie. Na przykład wtedy, gdy na wiosnę próbuje się mierzyć temperaturę wody tradycyjnym termometrem cieczowym. W ten sposób poznaje się tylko temperaturę warstwy powierzchniowej wody, która ogrzewa się najszybciej. Nadal jednak nie wiadomo, jaka temperatura jest głębiej i czy karpie zaczęły już żerować? Do zmierzenia temperatury w głębszych warstwach wody nieodzowny… Czytaj dalej »

Aktywne łowienie szczupaków na martwą rybę

Artykuł  będzie traktować o tym, jak powinno się szukać szczupaków i aktywnie je łowić na martwą rybę. Podczas łowienia szczupaków w wodach płynących warto jest wykorzystać nurt rzeki. Zestaw spławikowy jest znoszony powoli przez wodę, a wędkarz penetruje łowisko posuwając się wzdłuż brzegu krok po kroku. Największy nacisk należy położyć przy tym na wspomniane „krok… Czytaj dalej »

Odbijająca sprężyna

Uwalnianie zaczepów jest dość istotnym zagadnieniem w wędkarstwie gruntowym. Pomysłowy wędkarz znad rzeki Mozeli wymyślił na to ciekawy sposób i „opatentował” ciężarek na odbijającej sprężynie. Do żyłki głównej mocuje się ją poprzez karabińczyk z agrafką. Do drugiego końca sprężyny wiąże się ciężarek gruntowy. W przypadku zaczepu należy tylko mocno napiąć żyłkę i szybko ją puścić.… Czytaj dalej »

„Pasek” bezpieczeństwa

Nawet podczas łowienia w „spodniobutach” woderach zdarzają się przypadki „nabrania” w nie wody. Praktycznym i niedrogim środkiem zapobiegawczym może okazać się zwykła, napompowana dętka rowerowa. Na taki „pasek” bezpieczeństwa nadają się wszystkie dętki do dziecięcych rowerów (z wyjątkiem najmniejszych). Wykorzystać można także dętkę od zwykłego roweru, „złożoną” na pół. „Pasek” zakłada się na „spodnio-buty” wodery… Czytaj dalej »

Koniec z siniakami na rękach

W moim łowisku, marząc o sukcesie, należy nęcić i łowić bardzo daleko od brzegu. Nad samą wodą przebiega bowiem ścieżka uczęszczana przez spacerowiczów. Ciągły ruch płoszy – i tak już ostrożne – ryby, a w szczególności karpie. Zanętę wystrzeliwuję z silnej procy, zapewniającej dużą celność. Ma ona jednak jedną wadę. Koszyczek, w którym była zanęta,… Czytaj dalej »

Boczne obciążenie

Ciężarek ołowiany na troku bocznym znany jest większości wędkarzy łowiących na grunt. W metodzie spławikowej można także zastosować ten sposób obciążenia. Zestaw taki będzie idealny do łowienia brzan i kleni w wodzie bieżącej. Przypon łączy się z żyłką główną poprzez karabińczyk. Do jego górnego „kółeczka” dowiązuje się kawałek żyłki, która będzie stanowić boczny trok. Powinna… Czytaj dalej »

Żółty ser na ryby

Gouda, roquefort i appenzeller potrafią przekonać do siebie także i ryby. Żółty ser jest przynętą, którą łatwo jest kupić i można zastosować na wiele sposobów. Z rybami jest podobnie jak z ludźmi. Są tacy, którzy bardzo chętnie jedzą ser, inni spożywają go okolicznościowo, a jest też nieliczna grupa, która ze względu na jego wygląd (i… Czytaj dalej »