Kołowrotek

Muszkarze mają w zasadzie tylko dwie możliwości wyboru kołowrotka: albo klasyczny mechaniczny, albo nowocześniejszy automatyczny.

• Mechaniczny kołowrotek muchowy nawiązuje konstrukcją do kołowrotka o szpuli ruchomej. Jego zasadnicze elementy to: obudowa wraz z osią, na której zamocowana jest wysoka szpula do nawinięcia linki muchowej, koniecznym dopełnieniem będzie oczywiście korbka oraz dający się regulować hamulec (najlepiej cichy).

• Kołowrotki automatyczne są wyposażone w sprężynę, która się napina wraz z wyciąganiem, z odpowiednią siłą, linki z kołowrotka. Przez uwolnienie mechanizmu spustowego (czyli przy nawijaniu) sprężyna ta działa odwrotnie i wciąga – nawija – tyle linki, ile jej uwolniono dla potrzeb poprzedniego rzutu. Sprężynę, jeżeli zachodzi taka potrzeba, można nakręcać za pomocą odpowiedniego klucza.

Kołowrotki automatyczne, zależnie od konstrukcji, mogą być pionowe lub poziome.

Pionowe posiadają szpulę umieszczoną w normalnym położeniu (podobnie jak kołowrotki mechaniczne), manipulacja nimi jest ułatwiona (przystosowane są zarówno do prawej, jak i lewej ręki). Poziome posiadają szpulę umieszczoną w płaszczyźnie poziomej i są odpowiednie dla wędkarzy, którzy trzymając wędzisko w prawej ręce lewą manipulują przy lince.

Z zalet kołowrotków automatycznych najważniejsza jest ta, że ze względu na uproszczoną manipulację przy nawijaniu linki możemy więcej uwagi poświęcić prowadzeniu muszki. Z wad (oprócz stosunkowo dużej wagi) wymienić można przede wszystkim „twardy” hol spowodowany przez zwiększający się opór szybko napinającej się, podczas ucieczki ryby, sprężyny. Można to kompensować szybką manipulacją mechanizmem spustowym; także i pod tym względem kołowrotki automatyczne są równorzędne w stosunku do mechanicznych.

Przy wyborze odpowiedniego typu kołowrotka uwzględniamy podobne czynniki jak przy wyborze wędzisk. W zasadzie powinno wystarczyć skoordynowanie kołowrotka z wędziskiem, ewentualnie należy też brać pod uwagę pojemność jego szpuli. Przy ocenie pojemności szpuli trzeba postępować rozważnie: 100-150 m długości odpowiedniej żyłki wystarczy w zupełności do wyholowania każdej sztuki. Wyjątek jest dopuszczalny przy założeniu, że przynętę będziemy zarzucać na bardzo dużą odległość, wtedy wybór kołowrotka o większej pojemności jest uzasadniony. Zharmonizowanie kołowrotka z wędziskiem jest pożądane także ze względu na wyważenie zestawu (szczególnie ważne przy aktywnych metodach połowu).