Sztuczne muchy

Zasadnicze rodzaje sztucznych much

Muchy skrzydlate (Winged) bywają wykonane w sposób wprost doskonały – mają wyraźne, w większości ustawione do tyłu, skrzydełka, główkę, jeżynkę, tułów i ogonek.

Przynęty typu streamerowego i im podobne (Bucktails, niemieckie Optik Fliegen) mają z muchami wspólny tylko kształt, funkcjonalnie jednak różnią się od nich – należą więc do innej grupy. (Oprócz przedstawionego powyżej podziału stosuje się podział much, według gatunków łowionych ryb, na: muchy pstrągowe, lipieniowe, łososiowe itd.).

Muchy typu pająk mają tułów pokryty gęstą delikatną jeżynką (są bezskrzydłe).

Nimfy powinny – przez ogólny wygląd, wielkość, barwę – przypominać larwy w odpowiedniej fazie rozwoju. Są mało skomplikowane; typowy dla nich jest gruby, stopniowo zwężający się tułów z rzadką jeżynką (najczęściej tylko na tułowiu, czasami mają ogonek).

Muchy typu gąsienica mają krótki, masywny tułów pokryty gęstą jeżynką, niektóre mają szczeciniasty ogonek.

Streamery na pierwszy rzut oka przypominają budową większą sztuczną muchę, w wodzie mają jednak imitować rybki.

Streamery typu Bucktails są wykonane z sierści zwierząt i powinny przypominać rybkę ewentualnie inne zwierzęta wodne.

Sucha mucha wyobraża żywego owada, który albo swobodnie unosi się na powierzchni wody, albo też opada (siada) na nią. Naśladownictwo powinno być w tym wypadku możliwie wierne pod względem barwy, wielkości i ogólnego wyglądu. Powinna być jak najlżejsza, wiąże się ją na haczykach małych i delikatnych, niekiedy także z oczkiem wygiętym do góry. Powinna być smukła, delikatna, a przy tym zrobiona z wodoodpornego materiału.

Mokra mucha naśladuje owada niesionego z prądem (na różnych głębokościach). Głębokość prowadzenia muchy zależy od konkretnego stadium rozwojowego imitowanego owada. Przy połowie na imitację imaga można liczyć na powodzenie w warstwach przy powierzchni wody, połów nimfą może być uwieńczony sukcesem raczej na większej głębokości, niekiedy nawet przy dnie, imitacją wznoszącego się subimaga można obławiać całą głębokość wody prowadząc muchę od dna ku powierzchni. Mokra mucha jest wiązana z reguły z chłonącego wodę materiału i ma wąskie skrzydełka przylegające do ciała. Może być wiązana na podwójnym haczyku, niektóre jej typy (nimfa) obciąża się (nie jest natomiast dozwolone obciążanie przyponu przy połowach na wodach, w których wolno łowić tylko na sztuczną muchę ewentualnie sztuczną muchę i przynęty roślinne; przy stosowaniu dwóch much obciążanie przyponu lub linki jest zabronione).

Jeden komentarz do “Sztuczne muchy”

Możliwość komentowania została wyłączona.