Życzenia urodzinowe – jak je składać?

Życzenia urodzinowe – jak je składać?

Urodziny to uroczystość polegająca na celebrowaniu dnia przyjścia na świat. To ważny moment dla większości ludzi. Tort, przyjęcie, zapraszanie gości i życzenia urodzinowe, to często obowiązkowe elementy świętowania jubileuszu. Najbardziej nie mogą doczekać się go dzieci, spragnione zabawy i prezentów.

Tradycja świętowania urodzin

Tradycja świętowania rocznicy przyjścia na świat, sięga czasów Starożytnego Rzymu. Wierzono wtedy, że każdy mężczyzna rodzi się wraz ze swoim geniuszem, czyli półboską istotą, która obdarza go płodnością, kieruje jego losem i przynosi szczęście. To właśnie geniuszowi składano ofiary w dniu urodzin. Ta tradycja nie podobała się chrześcijanom, odcinając się od niej, wprowadzili imieniny, czyli święto ku czci chrzestnego patrona. Jednak jak widać, świętowanie rocznicy narodzin, przetrwało do dziś, mimo iż obecnie nie ma nic wspólnego z geniuszem.

Składanie życzeń urodzinowych

Życzenia urodzinowe to miły gest w stosunku do jubilata. Nie wiadomo dokładnie, skąd wziął się zwyczaj ich składania. Prawdopodobnie u jego podłoża stoi wiara w to, że słowa mają wielką moc sprawczą i wypowiedziane, na pewno się spełnią. W jaki sposób można przekazać życzenia urodzinowe? Jest kilka możliwości, np.:

  • ustnie,
  • wysłanie kartki okolicznościowej,
  • przez telefon,
  • za pomocą internetu.

Niezależnie od tego, w jaki sposób przekazywane są wyrazy pamięci, ważna jest ich treść. Rzucone w pośpiechu „wszystkiego najlepszego”, do jubilata mijanego na ulicy nie jest nietaktem. Natomiast gdy jest możliwość ich przemyślenia przed napisaniem, lub przyjściem na przyjęcie, lepiej to zrobić. Życzenia urodzinowe powinny sprawić, że osoba świętująca poczuje się doceniona i wyjątkowa. Warto unikać banałów, odwołać się do marzeń jubilata, jego celów i pragnień, tego co lubi robić i czym się interesuje. Ważne, by były to wyłącznie pozytywne słowa i nie odnosiły się do trudnych, życiowych sytuacji (nie można życzyć komuś, żeby „w końcu schudnął” lub „zmądrzał”). Życzenia nie muszą być długie (zwłaszcza gdy jest kolejka do ich składania) ale nie powinny być też krótkie i lakoniczne. Trzeba również zwrócić uwagę na formę składania serdeczności oraz kto jest ich adresatem. Życzenia urodzinowe skierowane do kolegi raczej nie będą nadawały się do przekazania babci lub szefowi.

Urodziny to wyjątkowy dzień, w którym miłe słowa mogą sprawić wiele radości i uśmiechu jubilatowi. Warto poświęcić trochę czasu, na ich przemyślenie.