Streamery

Streamery

Wyglądem przypominają one większe, fantazyjne muchy, jednak podczas prowadzenia (ciągnięcia) w wodzie ich wygląd się zmienia i ryby drapieżne widzą je jako małe rybki poruszające się zrywami. Niektóre z ich typów kształtem wiernie naśladują kształt rybek. Są przy tym bardzo różnorodnie wykonane. Streamery są wiązane w taki sposób, by nawet w wodzie, w fazie bezruchu, ich piórka pozostawały w takim samym położeniu jak gdy są suche. Podczas ruchu natomiast mają przylegać do tułowia, dzięki czemu przynęta uzyskuje smuklejszy, podobny do rybki kształt. Przy przemiennym rytmie prowadzenia streamer pracuje bardzo skutecznie prowokując ryby do ataku. Jest to przynęta skuteczna przy połowach praktycznie wszystkich ryb drapieżnych. Sposób połowu jest w zasadzie tożsamy ze standardowym spinningowaniem. Połów streamerem umożliwia także powolne prowadzenie – co jednak nie obniża jego skuteczności – i dzięki temu może być użyty: przy obniżonej widzialności (dość zmącona woda itp.), w chłodniejszych porach roku, kiedy refleks drapieżników jest częściowo przytępiony. Dobre wyniki można osiągać także w wodach, w których często używa się zwykłych metod spinningowych i muszkarskich. Do połowu trzeba użyć bardziej wytrzymałego wędziska o twardej akcji oraz tonącej linki z odpowiednim podkładem żyłki – na wypadek brania większego drapieżnika. Wielkość haczyków powinna zależeć od rodzaju łowionych ryb; do połowu łososiowatych używamy haczyków o numerach 4-6, na bolenie, szczupaki itp. nawet 1/0-2/0. Technika łowu streamerem jest częściowo zgodna z techniką łowu mokrą

muchą: przynętę po zarzuceniu i opadnięciu na dno należy stopniowo przyciągać. Rzucamy w kierunku przeciwległego brzegu, niekiedy skośnie pod prąd. Wędkarz nie posługujący się techniką muszkarską może do połowów streamerem wykorzystać delikatny zwykły zestaw z obciążeniem przynęty (ciężarek należy umieścić na około 30 cm przed przynętą).

Podobne zasady obowiązują przy posługiwaniu się streamerami typu bucktails, wiązanymi z ciemnej sierści zwierzęcej i nie zmieniającymi w wodzie pierwotnego kształtu. Używa się tu tych samych wielkości haczyków, co przy streamerach zwykłych.

Specjalnie do połowów na dnie lub tuż nad nim polecać można przynęty imitujące niektóre typy okazjonalnego pokarmu ryb (np. dżdżownice). Mowa o przynętach typu „jig”, których budowa może być różnorodna (pióra, włosie, tworzywo sztuczne itd.). Tak zwane muchy optyczne (Optik Fliegen) to w zasadzie streamery, w których – celem poprawienia ich skuteczności – zastosowano dodatkowy element: błyszczącą perłową główkę.