Magdalena Kuza – mistrzyni wędkarstwa rzutowego

Magdalena Kuza – mistrzyni wędkarstwa rzutowego

Magdalena Kuza przyszła na świat w Busku-Zdroju, 1 czerwca 1993 roku. Jest niezwykle utytułowaną zawodniczką w dyscyplinie o nazwie casting, którą należy tłumaczyć na język polski jako wędkarstwo rzutowe. W tej jakże do dziś mało znanej Kowalskiemu i Nowakowej dyscyplinie sportu, Magdalena Kuza startuje nie tylko jako członkini kadry narodowej seniorów, ale i jako osoba najbardziej utytułowana w historii tego sportu, w ogóle – przy czym trzeba tu, w jej akurat przypadku, uwzględnić każdą z dyscyplin tego właśnie sportu. Magdalena Kuza jest bowiem mistrzynią świata w klasyfikacji ogólnej, w ramach 5-boju wędkarstwa rzutowego.
Magdalena Kuza jest dowodem na to, że w przyrodzie przypadek nie występuje. Oto w latach 2007–2011 na mistrzostwach świata juniorów Pani Magdalena zdobyła łącznie aż 23 medale: w tym 9 złotych, 12 srebrnych, oraz 2 brązowe. Od 2008 do 2017 r. na mistrzostwach świata seniorów zdołała wywalczyć ogółem zawrotną ilość 49 medali: po pierwsze 13 złotych, 17 srebrnych oraz 19 medali brązowych.
Jest oprócz tego posiadaczką ogromnej ilości, bo 35 medali zdobytych w ramach mistrzostw Polski: zdobyła 25 złotych, 6 srebrnych jak i 4 brązowe, wywalczonych na przestrzeni lat 2004–2017 w kategoriach zarówno kadetów, jak również samych juniorek oraz kobiet.
Magdalena Kuza z wywalczoną odległością 75,06 m, którą osiągnęła na zawodach w austriackim Wiedniu, 2 lipca 2011 r., otrzymała miano rekordzistki świata juniorek i kobiet w konkurencji nazywanej „odległością spiningową”. Konkurencja ta polega na rzucie na odległość wędką spinningową jednorącz, z umieszczonym na końcu ciężarkiem o wadze 7,5 grama.
Do Magdaleny Kuzy należy również zawrotna ilość 9 rekordów Polski juniorek i kobiet w ramach różnych konkurencji oraz w wielobojach.
Jeśli zaś idzie o barwy klubowe Magdaleny Kuzy w Polsce, to jest ona zawodniczką Rzutowego Wędkarskiego Klubu Sportowego „Skish” Okręgu Kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego, w dyscyplinie rzecz jasna – casting.
Życie prywatne niejako wyposażyło Panią Magdalenę w dobry grunt pod tą jedną właśnie dyscyplinę sportu, a to ponieważ jest ona córką Jacka Kuzy – trenera wędkarstwa rzutowego i utytułowanego zawodnika tej konkurencji. I aby było jeszcze ciekawiej, oprócz wykształcenia średniego, Magdalena Kuza jest absolwentką tak zwanej lingwistyki stosowanej – dyplomu zdobytego w ramach filologii angielskiej krakowskiej Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.
Do ciekawostek należy fakt, iż nasza jakże utalentowana i utytułowana zawodniczka nie ma czasu na łowienie ryb.
– Zaczęłam zajmować się innymi rzeczami i po prostu nie mam czasu na łowienie ryb – wyznała w wywiadzie dla „Magazynu Sportowiec”.
Za pewne ze świecą szukać sportowca, który wywalczył w swojej karierze zawrotną ilość ponad 50 medali, a i dodajmy – medali mistrzostw świata. Jednak takie przypadki są, a jednym z nich jest właśnie Magdalena Kuza.

Źródła:
https://zyciorysy.info/magdalena-kuza/
https://www.magazynsportowiec.pl/magdalena-kuza-wedkarstwo-rzutowe/