Certa

Certa

Ze względu na przebieg podstawowych procesów życiowych, wymagania co do środowiska, a także kształt ciała, świnka i certa sprawiają wrażenie blisko spokrewnionych. Szczególnie podkreśla ich pokrewieństwo specyficznie ukształtowany pysk z otworem gębowym w dolnej części. Dla certy charakterystyczny jest rodzaj ryjka w kształcie zaczątku nosa (stąd słowacka nazwa tej ryby — nosal).

Oprócz upodobań związanych ze środowiskiem łączy certę i świnkę podobny przebieg procesów rozrodczych i tempo wzrostu. Także certa osiąga maksymalnie ok. 2 kg, na ogół jednak złowione osobniki są znacznie mniejsze. Jedyna wyraźniejsza różnica dotyczy sposobu odżywiania się – certę trzeba uważać za mięsożerną, a roślinne przynęty mogą zdać egzamin dopiero po jeszcze wytrwalszym zanęcaniu niż przy łowieniu świnki. W wodach, gdzie łowi mniej wędkarzy i certa nie miała możliwości spotkać się z przynętami roślinnymi, trzeba łowić na przynęty pochodzenia zwierzęcego. Jest to jednak ryba bardzo pojętna i po zanęcaniu da się łowić na przynęty roślinne z większym niż świnka powodzeniem.

Na pytania dotyczące zasad wędkarskiego połowu certy znajdziemy odpowiedź w rozdziale poświęconym śwince, nie ma więc sensu powtarzać się. Sprzęt na certę musi być delikatny, żyłka nawet 0,15 mm, wielkość i rodzaj przynęt podobne jak przy połowie świnki (z uwzględnieniem omówionych wyżej różnic), podobne też są metody łowienia – przede wszystkim na dnie albo tuż nad nim, przepływanka z przytrzymywaniem, a jeśli zachodzi potrzeba także z przytrzymywaniem przynęty.

Na zanęcanie certa reaguje nadzwyczaj szybko, na ogół szybciej niż ryby innych gatunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *