Jezioro pstrągowe

Zestaw do łowienia w jeziorze pstrągowym: ze skrzydełkiem „wirówki” lub bez (rys. 1 i 2). Zestaw do łowienia z gruntu (rys. 3). W Polsce te sposoby łowienia i użycie żywej przynęty do połowów pstrągów są zabronione.

Wielu ludziom wydaje się, że ryby w jeziorach pstrągowych biorą zawsze bez problemu. Nie jest to jednak prawda. Łowiąc w takim zbiorniku należy znaleźć właściwy sposób, aby przechytrzyć ryby. Przedstawiam tu trzy metody, które przyniosły mi dobre rezultaty w jeziorze pstrągowym. Jako spławika używam średniej wielkości kuli wodnej, którą w trzech czwartych napełniam wodą. Na żyłkę główną nawlekam, podobnie jak to czynią wędkarze morscy łowiący płastugi, malutkie skrzydełko od błystki obrotowej. Ma ono możliwość swobodnego poruszania się na żyłce między kulą wodną a ołowianą śruciną zatrzymującą je na 3-5 cm nad haczykiem (rys. 1).
Na haczyk zakładam żywą przynętę, ustawiam pożądany grunt i zarzucam.
Żyłkę należy utrzymać pod kątem prostym w stosunku do wędziska i nawijać ją powolnym i jednostajnym ruchem. W przypadku brania luzujemy żyłkę, pozwalamy zatonąć kuli wodnej i następnie zacinamy. Przy drugiej metodzie używam takiego samego zestawu, ale już bez skrzydełka wirówki. W odległości od 0.5 do 1 m nad haczykiem przymocowuje się do żyłki śrucinę o masie 2 g (rys. 2). Na haczyk zakładam czerwonego robaka lub larwę wołka zbożowego.
Podczas nawijania żyłki przynęta obraca się wokół własnej osi, co skłania ryby do brania. Jako przynętę można zastosować tu również małe rybki dł. 3 cm. Rybkę nawleka się na haczyk przez ogon specjalną igłą. Ten rodzaj przynęty najlepiej jest podciągać do siebie skokami. W trzecim zestawie, na żyłkę nawleka się ciężarek 10 g ołowiany z uszkiem. Stoper na żyłce zatrzymuje go w odległości 50 cm od haczyka. Na haczyk nakłada się najpierw kuleczkę styropianową, a potem białe robaki. Połączenie takie powoduje, że białe robaczki unoszą się dzięki styropianowi nad dnem i są dla pstrągów jeziorowych dobrym bodźcem do brania. Łowi się z otwartym kabłąkiem; zacina, gdy ryba zaczyna wysnuwać żyłkę.