Ład jest podstawą wędkowania. Dlatego zaczniemy od końca. Do wędkowania potrzebnych jest sporo rozmaitych przyborów. Wszystkie je należy, oczywiście, gdzieś porządnie ułożyć.
Zwolennikom aktywnych metod połowu — muszkarstwa, spinningowania, przepływanki – najlepiej przemieszczać się z odpowiednim (zatem lekkim, lecz pojemnym) plecakiem z wieloma dużymi kieszeniami zewnętrznymi. Na poszczególne drobiazgi: błystki, muszki, haczyki, ciężarki, spławiki itd., potrzebne są odpowiednie pojemniki z bezpiecznym zamknięciem. Na krótkie wyprawy wystarcza, oczywiście, mały chlebak.
Dla wędkarzy łowiących na siedząco można polecać, jako najpraktyczniejszy, specjalny rozkładany kosz wędkarski. Nawet w najprostszym typie znajduje się pod dostatkiem rozmaitych wymiarów przegródek, odpowiednich dla ważniejszych elementów ekwipunku dodatkowego i pomocniczego: przynęt, haczyków, ciężarków, spławików itd., przy tym pełny przegląd i łatwa dostępność w każdej chwili są zapewnione. Jeżeli można doradzić, to inwestowanie w zakup większego kosza może się okazać opłacalne. Przy wędkowaniu kawałek drutu, nitki czy taśmy izolacyjnej znaleziony w pojemnym kuferku może być niekiedy niezwykle przydatny. Niestety, typy koszy łączonych z wygodnym krzesełkiem znane nam są tylko z katalogów zagranicznych producentów. Obecna tendencja do stosowania coraz delikatniejszego, czułego sprzętu wędkarskiego powoduje także zmianę zapatrywań na potrzebę stosowania podbieraków, które są w tych warunkach dodatkiem nie tylko zalecanym, ale wręcz nieodzownym. Jeżeli łowimy bardzo cienkimi żyłkami podbierak jest potrzebny nawet do wyłowienia drobnej białej ryby. Dla wędkarzy zorientowanych turystycznie odpowiedniejszy będzie mniejszy, tzw. pstrągowy, podbierak o owalnym kształcie i krótkiej rękojeści, przystosowany do zaczepiania przy pasku czy w innym odpowiednim miejscu. Do pozostałych metod połowu wygodniejsze będą podbieraki o dłuższej rękojeści. Bardzo praktyczne są te o rączce teleskopowej czy składanej, głównie dlatego, że umożliwiają wyłowienie ryby nawet w trudnych warunkach terenowych (np. gdy brzegi są strome). Kształt podbieraków jest z reguły trójkątny, odpowiednie są też owalne, nieco gorsze okrągłe. Wielkość zależy oczywiście od łowionych ryb, większą pewność dają jednak podbieraki masywniejsze. Do wyławiania największych sztuk trzeba użyć odpowiedniego narzędzia – któregoś z haków lądowniczych (osęk). Przy połowach z łodzi wystarczy typ z krótką rękojeścią, powszechnie używane są jednak praktyczne typy z rączką teleskopową. Ze względu na bezpieczeństwo ostrze haka powinno być zakryte (np. osłonką sprężynową).