Krętlik

Podstawowym zadaniem krętlików jest niedopuszczenie do skręcania się żyłki, z tego też względu są nieodzowną częścią zestawu do połowów spinningiem. Świetnie również mogą służyć w niektórych odmianach metody gruntowej z ciężkim ołowiem dennym oraz przy połowach drapieżników żywcówką. Wybór krętlików jest bardzo duży. Typy z obydwoma uszkami zamkniętymi są mniej praktyczne ze względu na skomplikowane łączenie błystek i przyponów stalowych.

Bardziej praktyczne są typy z jednego czy dwóch końców zakończone zapięciem agrafkowym umożliwiającym łatwe łączenie z przyponem, błystką itp. Podobnie uniwersalne są typy z jednym uszkiem zaopatrzonym w typową agrafkę.

Krętliki potrójne (z trzema uszkami) nadają się szczególnie do konstruowania zestawu z bocznym przyponem.

Krętliki są produkowane ze stali najwyższej jakości i w porównaniu z pozostałymi elementami zestawu są znacznie bardziej wytrzymałe, a więc przy wyborze odpowiedniego typu (lub wielkości) należy wytrzymałość krętlika zharmonizować z pozostałymi elementami. Wygodniej jest stosować możliwie małe krętliki, najważniejsze jednak, by lekko się obracały i nie zacinały. Krętliki zrobione z gorszego jakościowo materiału łatwiej korodują. Z tego względu należy je przechowywać w suchym miejscu, można także dla zapobieżenia korozji smarować je lekko od czasu do czasu.

Zasadnicze typy krętlików, agrafek, kółek łącznikowych i przyponów metalowych.