Zimowe wędrowanie
Wydawałoby się, że zima to okres wędkarskiej stagnacji i martwoty. Wbrew jednak przekonaniu wielu wędkowanie nie jest zajęciem wyłącznie pory letniej.
W okresie tym nie ma już takiej presji jak wiosną czy latem, …
Poradnik wędkarski
Wydawałoby się, że zima to okres wędkarskiej stagnacji i martwoty. Wbrew jednak przekonaniu wielu wędkowanie nie jest zajęciem wyłącznie pory letniej.
W okresie tym nie ma już takiej presji jak wiosną czy latem, …
Zimą rdzeń kręgowy i mózg pobudzają odrętwiałe zimowe ryby do intensywnego żerowania.
Na rdzeń kręgowy najchętniej biorą klenie. Rdzeń jest jedną z najlepszych zimowych przynęt na ryby.
Tylko nieliczne przynęty potrafią wyrwać ryby z zimowego letargu i zachęcić je do …
Sprzęt
Do łowienia na przepływankę potrzebujemy wędziska nie krótszego niż 4 metry. Może to być zwykły teleskop, odległościówka oraz do łowienia na większych odległościach – bolonka. Można łowić także batem, jednak zacięcie większej ryby na zestaw …
„Okoń- występujący w większości zbiorników słodkowodnych oraz w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Dorasta do 50 cm długości (średnio 25-30 cm), waga do 3 kg (najczęściej nie przekracza 1 kg). Ma duży pysk, który zdolny jest do dużego …
Jakimi metodami łowić amura
Mimo dotychczas praktykowanych wspólnych połowów karpia i amura nie możemy utożsamiać ich cech charakteru. Udomowiony karp w zasadzie przywykł do ludzi i zachowuje się w sposób „cywilizowany”, natomiast amur robi wrażenie nieokiełznanego dzikusa o cholerycznym temperamencie. …
Jedną z przyczyn gorącego przyjęcia amura przez wędkarzy było to, że przy jego połowie odpadają kłopoty z przygotowywaniem zanęt i przynęt; właściwie powinien wystarczyć kawałek czegoś zielonego zerwany w ogródku w drodze nad wodę. Jak …
Efekty zaaklimatyzowania się u nas amura, wywodzącego się z grupy roślinożernych ryb wschodnioazjatyckich, trzeba oceniać jako zdecydowanie pozytywne. Ryba ta stała się nieocenionym sprzymierzeńcem w utrzymywaniu akwenów w należytym stanie, przyczynia się do znacznego podwyższenia wydajności stawów rybnych, no …
Zwolennikom zawodów wędkarskich trzeba wyrazić uznanie za to, że przypomnieli i wprowadzili w życie stare powiedzenie: „małe ryby, ale ryby”. W ten sposób doczekały się uznania płoć, wzdręga i reszta rybiego drobiazgu. Odkrycie ich jako ryb atrakcyjnych …
Karaś i karaś srebrzysty
Jedynym świadectwem pokrewieństwa między obydwoma karasiami jest wspólna im skromność i nadzwyczajna witalność. Pod innymi względami znacznie się różnią, a z pewnych konkretnych danych można wnioskować, że wprost nie znoszą się nawzajem.
Karaś najlepiej czuje się …