Okoń – Perca fluviatilis 

JAK ŁOWIĆ OKONIE

OKONIE SĄ KANIBALAMI. Chociaż okoń jest rybą stadną, nie uznaje żadnych więzów krwi i bez skrupułów zjada mniejszych od siebie przedstawicieli własnego gatunku. Jazgarze w metodzie żywcowej oraz wirówki, wahadłówki i woblery „w okoniowe paski“ to przynęty, na które nabrało się już mnóstwo dorodnych garbusów.

OKONIE MAJĄ ODRUCH KONKURENCJI POKARMOWEJ. Można to wykorzystać. Wystarczy łowić na przynęty tandemowe. Po zauważeniu, że „ktoś kogoś goni“ (na naszym zdjęciu paletka wirówki przed czerwonym robakiem), okoń przyłącza się polowania i atakuje „myśliwego.

OKONIE SĄ AGRESYWNE. Co bardziej podnieca „urodzonego mordercę“ od koloru krwi? Przynęty sztuczne na okonie powinny mieć czerwony akcent: twistery – czerwoną główkę, wirówki – wabik z czerwonej wełenki na kotwiczce, miniwoblery – czerwony brzuszek lub boki.

Jak i na co

Okonie są drapieżnikami, więc najlepiej łowi się je na przynęty prowokujące do rozpoczęcia polowania. Tajemnicą sukcesu jest ruch przynęty. Przynęty naturalne, takie jak rosówki, czerwone i białe robaki muszą być super ruchliwe, a więc świeże. Z przynęt sztucznych, od leniwie kolebiących się wahadłówek znacznie skuteczniejsze są atrakcyjnie pobłyskujące wirówki, żwawo poruszające się twistery oraz prowadzone skokami małe, pływające woblery.

Przynęta powinna być chociaż częściowo czerwona, gdyż kolor ten działa prowokująco na okonie. Ważne jest, aby podawana na zestawie spławikowym przynęta naturalna nie „wisiała” w wodzie w jednym miejscu. Obciążenie spławika nie powinno być zamontowane zbyt blisko haczyka. Podciąganie od czasu do czasu żyłki świetnie prowokuje okonie do natychmiastowego ataku.

Podczas łowienia na spinning bardzo skuteczne są wszelkiego rodzaju tandemiki. Nawet słabo aktywne okonie dobrze biorą na wirówki z dwoma skrzydełkami, małe wahadłówki z ogonkiem twistera na grocie kotwiczki oraz na inne przynęty sztuczne kombinowane z żywymi czerwonymi robakami.

Na południu Niemiec, w Szwajcarii oraz Austrii wielu wędkarzy masowo łowi okonie na tak zwane choinki. Są to zestawy typu paternoster z kilkoma (przeważnie do pięciu sztuk) małymi kolorowymi nimfkami lub „nuggisami“ (pojedyncze haczyki z naciągniętymi na trzonek koszulkami z tworzywa sztucznego). Choinkę z ołowianym ciężarkiem opuszcza się przy łódce do wody i wędkuje nad dnem lub w toni. Na choinkę można złowić w krótkim czasie bardzo dużo okoni. Dobrych łowców okoni można poznać po rankach na dłoniach; ostre kolce płetwy grzbietowej i ostre zakończenia pokryw skrzelowych ryb pozostawiają przy czyszczeniu jakiś ślad…

Dobrymi przynętami do łowienia z łodzi są też małe ołowiane rybki i skandynawskie pilkery balansowe (używane przez wędkarzy podlodowych). Pamiętajmy, że klasyczne błystki podlodowe z wtopionym na stałe haczykiem lub kotwiczką są w wielu łowiskach zabronione.