Zastosowanie metody łowienia winkelpicker

Dawniej łowienie na delikatny sprzęt było domeną wędkarstwa spławikowego przy zastosowaniu wędek bez kołowrotka. Dzisiaj łowi się najczęściej z kołowrotkiem metodą gruntową, co jest już mniej delikatne. Metoda winkelpicker bardzo zmieniła wędkarstwo gruntowe. Zastosowanie metody winkelpicker w wodzie bieżącej jest bardzo dobrym sposobem na złowienie dużych leszczy i płoci.
Leszcze i płocie od dziesiątków lat byty łowione głównie na wędki bez kołowrotka. Metoda ta była ciągle modyfikowana i udoskonalana. Nowe materiały – jak włókno węglowe czy kevlar – sprawiły, że wędziska stały się wprost doskonałe. Produkowane żyłki są coraz cieńsze i mocniejsze, a ich wytrzymałość na węźle ciągle wzrasta. Zaczęła się też zarysowywać tendencja do łowienia na delikatny sprzęt. Zapoczątkował to gumowy amortyzator, który przywiązywano do szczytówki wędki. Pomimo różnych modyfikacji używanie wędki bez kołowrotka miało jedną zasadniczą wadę. Maksymalna odległość, na jaką można było łowić, nie przekraczała nigdy długości wędki i przywiązanej do niej żyłki. Powodowało to bardzo często takie sytuacje nad wodą, w których ryby były po prostu nieosiągalne dla wędkarza. Dla przykładu, stosunkowo głębokie łowisko sprawia, że łowi się na „długość” wędki. Pod koniec lat osiemdziesiątych wędkarze ryb spokojnego żeru przestawili się na wędziska nowego typu o nazwie winkelpicker. Prawdę mówiąc, nie były one żadnym nowym wynalazkiem. Ich „toporny” pierwowzór to stosowane w Anglii już od dziesiątków lat wędki ze specjalną szczytówką sygnalizującą brania (typu „Quiver”). „Nowość” jednak „chwyciła” i od 1984 r. wędziska winkelpicker zyskały wielu zwolenników. Artykuły w prasie wędkarskiej oraz to, że producenci sprzętu widzą dla tych wędek dużą przyszłość zrobiły też swoje.

Zwięźle definiując – wędka winkelpicker jest krótką wędką nasadową z bardzo cienką szczytówką, która dzięki swojej dużej czułości pozwala na wyczucie każdego brania. Łowi się nią na cienkie żyłki z ołowiem dennym lub koszyczkiem zanętowym. Obecnie w wędkarstwie gruntowym w ten sposób łowi się dużo ryb i są to przede wszystkim ładne okazy leszczy i płoci.

W artykule tym chcę przedstawić najważniejsze zasady łowienia na wędkę typu winkelpicker. Mam nadzieję, że początkującym wędkarzom pomoże to wyeliminować podstawowe błędy w sztuce wędkowania i szybko opanować właściwą technikę łowienia. W tych kilku zdaniach niemożliwe jest, niestety, przedstawienie całej tematyki związanej z nauką łowienia tą metodą. Mam jednak cichą nadzieję, że wielu z Was skorzysta z uwag zawartych w tym tekście.