Zastosowanie metody łowienia winkelpicker

Szczytówka jako wskaźnik brań.

Wędziska typu winkelpicker składają się z trzech części. Wcześniej wykonywane były z włókna szklanego. Obecnie są one w większości przypadków robione z materiałów wzmacnianych włóknem węglowym i mają długość od 2.40 do 3 metrów. Uniwersalna długość wynosi 2,70 m. Najdłuższym odcinkiem wędki jest jej dolna część z uchwytem, na której najczęściej znajduje się jedna przelotka. Służy ona do porządkowania i właściwego ukierunkowania zwojów żyłki spadających ze szpuli kołowrotka. Środkowa część wędziska zwęża się coraz bardziej w kierunku szczytówki. Część trzecia, czyli szczytówka, jest wskaźnikiem brań. Najlepszą szczytówką jest taka, która podczas wyginania ma paraboliczną akcję. Na całej jej długości znajduje się 5 lub 6 przelotek prowadzących oraz bardzo mała przelotka końcowa. Rękojeść dobrej wędki winkelpicker wykonana jest z korka i ma długość około jednej piątej długości całej wędki. Jest więc bardzo długa. W niektórych kijach rękojeść jest spłaszczona (np. „Multipicker” DAM), żeby można było lepiej przymocować kołowrotek. Solidnie przytwierdzony kołowrotek powinien znajdować się możliwie jak najwyżej na rękojeści. Ostatnio wiele wędzisk winkelpicker ma fabryczne pierścieniowe uchwyty na kołowrotek. Przy kupnie należy zwracać uwagę, aby pierścienie te były jak najbliżej pierwszej przelotki.

Wędzisko typu winkelpicker ma od 10 do 14 przelotek. Większa ich liczba jest niewskazana z powodu zbyt dużego tarcia żyłki, co skracałoby odległość rzutu. Zbyt mała średnica przelotek powodowałaby, że żyłka podczas rzutu wchodziłaby w nie zbyt „spiralnie”. To również prowadziłoby do większego tarcia. Akcję wędziska winkelpicker można porównać do akcji wędziska typu „Quiver”. Oznacza to. że jest ona bardzo sztywna od dolnika do mniej więcej dwóch trzecich swojej długości. Górna część wędki ma akcję paraboliczną i jest bardzo wytrzymała. O samej szczytówce chciałbym napisać trochę więcej. W sklepach wędkarskich oferowany jest bardzo duży wybór wędek typu winkelpicker. Wiele z nich ma tylko jedną, zamontowaną już szczytówkę. Inne mają trzy. a nawet cztery „zapasowe” wymienne szczytówki. Poszczególne szczytówki są zróżnicowane pod względem wytrzymałości, co sugerowałoby, że są przeznaczone do użycia w różnych warunkach. Jest to ogólny pogląd na ten temat i można go realizować w praktyce, choć nie musi to być wcale obowiązującą regułą.
Koledzy, łowiący już wędziskami winkelpicker, zgodzą się ze mną. że właśnie najcieńsza szczytówka, która jest najczulsza i najlepiej pokazuje brania, jest najbardziej przydatna w tym sposobie wędkowania.
Dziesięcioletnia praktyka w tej dziedzinie przekonała mnie o tym w zupełności. Wszyscy, którzy sądzą, że w wodzie bieżącej o silnym nurcie należy stosować odpowiednio grubszą szczytówkę, są w błędzie. Cienka szczytówka będzie w tych warunkach także doskonale spełniać swoje zadanie, nawet przy dużym naporze wody na żyłkę. W najgorszym przypadku wygnie się ona pod pewnym kątem. W dalszym ciągu będzie jednak lepiej reagować od grubszej.