Wygodniej jest, kiedy przy połowie ze spławikiem żyłka utrzymuje się na powierzchni i nie zanurza się.
Właściwa technika połowu przepływanką ma, w zależności od charakteru wody dwa warianty:
1. W wodach łagodnie płynących, gdzie pomiędzy szybkością płynięcia warstwy przypowierzchniowej i przydennej istnieje nieznaczna tylko różnica, możemy pozwolić spławikowi nawet nieco wyprzedzać obciążenie i przynętę – tak, żeby je pociągał. Żyłkę utrzymujemy wyrównaną, by skutecznie reagować na branie.
2. W wodach o silnym prądzie, gdzie występuje duża różnica w szybkości przepływu warstw przypowierzchniowych i przydennych, przynęty nie trzeba za pomocą spławika ciągnąć – choćby dlatego, że mogłaby się wydawać rybom podejrzana. Należy natomiast tak kierować spławikiem (hamowanie), by nie wyprzedzał przynęty i nie przyśpieszał jej ruchu, lecz przeciwnie — by ją w razie potrzeby nawet trochę wstrzymywał.
Metody połowu i prowadzenia przynęty są zależne od wykorzystywanych przynęt. Przy połowie na czerwone robaki itp. wybieramy do połowu raczej strefę przydenną, przy połowie na pasikoniki i podobne owady można łowić raczej w powierzchniowych warstwach wody. Jeżeli łowimy na przynęty naturalne, np. na larwy owadów wodnych, to możemy wypróbować różne sposoby ich prowadzenia w wodzie – np. od czasu do czasu możemy przynętę unosić od dna ku powierzchni nawet przez gwałtowniejsze pociągnięcie, przez co będziemy naśladować naturalny ruch owadów podczas wylęgu (muszkarze konsekwentnie wykorzystują ten sposób przy połowie nimfami). Przy połowie na niektóre owoce, wykorzystujemy ich okrągły kształt i pozwalamy im naturalnym ruchem toczyć się po dnie.
W ciekach małych i płytkich, szczególnie przy brodzeniu, można łowić przepływanką bez spławika, a wykorzystując nieco cięższe przynęty nawet bez obciążenia. Ten sposób można polecać przede wszystkim w przejrzystej wodzie, gdzie ryby są szczególnie ostrożne. Łowimy podobnie jak za pomocą spławika, czyli pozwalamy przynęcie swobodnie spływać z prądem, przy czym żyłka jest lekko napięta. Kiedy przynęta się zatrzyma, należy ją wzbudzić przez łagodne uniesienie szczytówki wędziska. Pierwszeństwo dajemy ciężarkom okrągłym, łatwiej dającym się prowadzić. Można tu wykorzystać także kulę wodną.
Zestaw do połowu za pomocą kuli wodnej.