Połów zestawem spławikowym

Niekiedy przed wędkowaniem nie mogę się zdecydować, czego najpierw spróbować. Wtedy pierwszeństwo daję wędce spławikowej. A to nie tylko dlatego, że z użyciem spławika można łowić na chyba dziesięć skutecznych i atrakcyjnych sposobów i złowić przy tym praktycznie każdą rybę – od ledwie odrośniętego okonka aż do potężnego suma. Może również dlatego, że w tym smukłym, różnokolorowym cudzie z gracją kołyszącym się na wierzchołkach fal widzę nieco romantyki… Spławik w niemałym stopniu służy także ćwiczeniu sprawności i refleksu, a jego stosowanie jest znakomitą szkołą opanowania pozostałych metod połowu.

Wędzisko do tej metody powinno być długości minimum 3,5 m. Do długości 6,5-7 m wędziska mogą być zaopatrzone w przelotki, dłuższe stosuje się raczej do zestawów bezkołowrotkowych, czyli przelotki są tu zbędne. Obydwa typy mają zarówno zalety, jak i wady. Zalety standardowego wędziska zaopatrzonego w kołowrotek polegają na tym, że umożliwia zarzucanie nawet na duże odległości, jest też bardzo pomocne przy ewentualnym zacięciu i holowaniu większej sztuki. Zaletą stosowania długiego wędziska bezprzelotkowego jest możliwość zbudowania idealnie lekkiego, prostego, pewnego i czułego zestawu pozbawionego jakiegokolwiek obciążenia. Umożliwia on lekkie i celne zarzucanie oraz niezawodne zacięcie, a to dzięki długości wędziska, bowiem zestaw przy zacinaniu zdobyczy tworzy z wędziskiem niemal idealny kąt prosty. Takie wędzisko pozwala także na właściwe kierowanie spławikiem i przynętą w wodach płynących czy, ewentualnie, przy wietrze i pofalowanej powierzchni wody.

W obydwu wypadkach wędziska powinny być delikatne, czułe, a najlepiej, gdy do tego mają twardszą akcję, która umożliwia sprawne zarzucanie i — co szczególnie ważne – błyskawiczne reagowanie na zainteresowanie ryby przynętą. (Istnieje oczywiście ryzyko utraty większej ryby przy stosowaniu twardszego wędziska; trzeba być przygotowanym także na to).

Kołowrotek stosowany przy tej metodzie powinien być stosunkowo mały i lekki, dopasowany do wędziska. Powinien jednak mieć pojemną, szeroką szpulę. Haczyki powinny być delikatne, ostre i wytrzymałe. Przystosowaniu przynęt roślinnych powinny mieć krótki trzonek, natomiast do przynęt zwierzęcych – dłuższy. Im cieńszą żyłkę stosujemy, tym lepiej – zarówno ze względu na ułatwioną manipulację, jak i podejrzliwość ryb. Nie należy się obawiać nawet najcieńszych żyłek – od 0,10 do 0,15-0,18 – wybór zależy jednak także od wielkości oczekiwanych zdobyczy. Odpowiedniejsze będą bardziej miękkie żyłki, warto także zwrócić uwagę na ich barwę: powinny być np. w kolorach piaskowych i im podobnych, nie rzucających się w oczy. Spławik może być różnej wielkości — w zależności od obciążenia, jednak wybieramy raczej mniejsze niż większe. Wybór typu spławika na różne wody powinien być uzależniony od okoliczności: na wody stojące i powoli płynące odpowiedniejsze są spławiki smukłe (ze względu na mniejszy opór wody), do bardziej wartkich wód spławiki powinny być stabilniejsze, a więc masywniejsze, o kształtach beczkowatych albo nawet płaskie. Jako obciążenia używane są śruciny lub też małe ciężarki typu łezka czy oliwka.

Artykuł cofnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *