• Nieograniczone są także możliwości stosowania naśladownictw owadów lądowych. Takie typy much są najskuteczniejsze w warunkach, kiedy te gatunki owadów dostają się do wód drogą naturalną i gdy ryby są do nich przyzwyczajone.
• Z grupy błonkówek znaczenie mają imitacje mrówek (różnorodne kolory muszek typu Ant – ze skrzydełkami lub bez), pszczół, os, trzmieli (Yellow Tag, Orange Tag); z grupy chrząszczy imitacje biegaczowatych, kusakowatych, stonek (Coch y Bondhu, Soldier Pal mer, Black Zulu, Dotterel); z motyli tylko najmniejsze gatunki (White Moth). Muchy imitujące gąsienice należy zakwalifikować raczej do grupy fantazyjnych, są one jednak stosunkowo skuteczne (Red Palmer, Witch Coachman).
Specjalne muchy do połowów łososi, troci i troci jeziorowych są, z nielicznymi wyjątkami, zbudowane jako mokre i w zasadzie powinny imitować małe rybki (narybek). Są one wykonywane w pstrych kolorach i właśnie to może odgrywać w prowokowaniu drapieżników pozytywną rolę. Są to muchy duże, masywne. Do połowów w większych, mniej przejrzystych wodach powinny być wiązane na haczykach wielkości 3/0 do 1; w warunkach normalnych powinny być wiązane na mniejszych haczykach (wielkości 1-6), a do połowów w stosunkowo czystych, niewielkich wodach na haczykach o numerach 6-10. Materiał do wiązania tych much powinien być delikatny, miękki, by muchy dobrze spływały z wodą. Łowi się nimi jak standardowymi muchami – w poprzek prądu lub z prądem, tak by mucha opadła na wodę o 2-3 m ponad domniemanym stanowiskiem ryby. Mucha po zanurzeniu się w wodę powinna swobodnie spływać sprawiając naturalne wrażenie.
Piękne – gratuluje 😉