Sztuczne muchy

• Widelnice (Plecoptera) są znaczącymi owadami w czystych i natlenionych wodach górskich i podgórskich. Jest to

bardzo duża grupa owadów (ponad 1700 gatunków, w Europie 387). Owady dojrzałe żyją zawsze w pobliżu wód. Larwy widelnic odróżniają się od larw jętek tym, że mają tylko dwie krótkie szczecinki ogonowe. Z poszczególnymi ich gatunkami można się spotkać (w postaci dojrzałej) w ciągu całego roku, od lutego do listopada. Ich rozwój larwalny jest podobny jak u jętek. Imitujące je sztuczne muchy to nimfy Stone Fly Nymphs, a także standardowe muchy Stone Flies.

Ich larwy utrzymują się w wodzie dzięki przyczepieniu do dna, ryby jedzą szczególnie te, które zostają zniesione przez prąd. Dlatego też ich imitacje mogą okazać się skuteczne na bystrzejszych odcinkach, ewentualnie o zmroku, kiedy larwy bardziej się aktywizują. Często używa się obciążenia much. Powinny one być jak najwierniejszym naśladownictwęm owada, nawet z typową segmentacją odwłoka.

Standardowe muchy mogą być używane przez cały rok, zarówno jako suche, jak i mokre. Odpowiednie są haczyki większe (4-18).

• Muchówki, inaczej dwuskrzydłe (Diptera), tworzą szczególnie liczną grupę owadów (ponad 80 000 gatunków). Z wędkarskiego punktu widzenia ważne są tylko te, których egzystencja związana jest z wodą, szczególnie komarnice koziułkowate (Tipulidae), ochotkowate (Chironomidae) i le-niowate (Bibionidae).

Rozwój ochotkowatych polega na przeobrażeniu zupełnym i przebiega od jaja poprzez 4 stadia larwalne, poczwarkę do imaga; trwa to u niektórych gatunków nawet cały rok (pobyt w wodzie 350-360 dni, stadium poczwarki i imaga tylko 3-6 dni). Imituje się kilka stadiów rozwojowych larwy, którymi obławia się od dna ku powierzchni, i poczwarki (Midge Pupae). Ryby polują na pływające poczwarki, szczególnie przy ciepłej, dusznej i bezwietrznej pogodzie. Technika połowu może być różnorodna. Oba typy przynęt powinny być wiązane tylko na najmniejszych i najdelikatniejszych haczykach o numerach 14-24.

Standardową muchę stosuje się jako suchą wykorzystując naturalne zachowanie owada podczas rójki, kiedy to imago przez pewien czas po wylęgnięciu pozostaje na powierzchni.

Z leniowatych, które charakteryzują się bardzo drobnymi rozmiarami, pod uwagę mogą być brane tylko imitacje poczwarek (małe haczyki, skala 18-26) oraz imaga, tzw. czarne mikromuszki, wiązane na najmniejszych haczykach (22-28).

Z komarnic koziułkowatych, osiągających rozmiary nawet do 35 mm, wykorzystane są przede wszystkim nimfy (przy podwyższonym lub podnoszącym się stanie wody). Łowi się na nie na dnie albo przez spławianie tuż nad nim. Spośród imitacji muchówek najbardziej znaczące są muchy Gray Gnat, Black Gnat, Brown Gnat, Katy Fly, liczna grupa much typu Midge, jak również typu Quill.

Jeden komentarz do “Sztuczne muchy”

Możliwość komentowania została wyłączona.