Listopadowa plucha

Aby jednak urok „zimnego łowienia” przeżyć jeszcze pełniej niezbędne staje się „ciepłe” przygotowanie do wyprawy. Konieczność zabrania ze sobą na łowisko odpowiedniej na tę pory odzieży, przeciwdeszczowej peleryny. Jeżeli łowienie wymagać będzie dłuższego brodzenia zbawienne okażą się wodery. Lecz nie te gumowe, w których już po godzinie stania w wodzie nie czuć palców u nóg, ale te z neoprenu. Fakt, trochę drogie, lecz niemiłosiernie wygodne i ciepłe. Warto je mieć. Korzonki i stawy w przyszłości w dwójnasób wynagrodzą poniesione koszty mniejszym bólem w kończynach i „krzyżu”. Należy pamiętać również o głowie. Nie pora w listopadzie na plamiaste czapeczki z ortalionu. Jeżeli nie lubimy wełnianych to przynajmniej niech będą one z ocieplającą wkładką.

Ci, którzy doznali bólu zatok zrozumieją intencję autora. Przy obecnie przeładowanych wędkarską konfekcją sklepowych półkach wybór odpowiedniego odzienia nie nastręcza trudności – kwestia tylko gustu. Należy pamiętać by była lekka i super ciepła, Np. goretex. I wystarczy.
Żeby nie być posądzonym o lansowanie samoumartwiającego wędkowania, zaznaczam, że nie propaguję oczywiście łowienia gdy przechodzący front niżowy z ulewami, wichurą i ogólnie „perfidną” pogodą zupełnie uniemożliwia normalne łowienie.

Chciałbym natomiast zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli już plucha zaskoczy nas na łowisku nie należy się od razu zniechęcać i zwijać „manatków”. Często, po przejściu takiej fatalnej fali, niebo się rozjaśnia, woda uspokaja, ryby przestają grymasić i zabierają się do pracy, zbierając niesione z nurtem wszelkie robactwo i wymyte owady, wyrwane nagle z zimowych przytulisk. Ożywiają się rybożercy łypiąc łakomym wzrokiem na pojawiający się w polu widzenia prowokujący i kuszący do ataku drobiazg. Raduje się wędkarska dusza, a skostniałe ręce znajdują zajęcie co rusz wyjmując haki z rybich pysków. I nie czuje już zimna i deszczu i że mokro i chłodno pod ubraniem, a z peleryny leje się ciurkiem ciecz, że w butach chlupie. Spieszno człowiekowi, bo zaraz nadejdzie następna ulewa i brania się skończą równie szybko jak się zaczęły. Łatwo wtedy wyjąć z jednego łowiska wcale niewąski wachlarz rybich gatunków.

Jaki z tego wniosek? Z późnojesiennym rybaczeniem wiążą się różnorakie niespodzianki, zmienność i chimeryczność w zachowaniu ryb wynikające z określonego w danym czasie biometeorologicznego układu. Bez wątpienia ze wszech miar istotna jest wędkarska intuicja i tzw. prawidłowe czytanie wody.

Migrująca ryba zajmuje w tym czasie zgoła inne stanowiska od tych dotychczas „standardowych”.

Mniejszą rolę odgrywa również tak częsta letnia przypadkowość brań. W listopadzie sukces należy „wychodzić” bądź to wyczekać, nawet wtedy gdy na przeszkodzie stoi paskudna chlapa, ze szczególnym uwzględnieniem ww. czynników hydrologicznych, doboru właściwej taktyki i konsekwentnej jej realizacji. Osobiście dokładam jeszcze optymistyczne nastawienie do sytuacji, pewność siebie i wiarę w sukces, a wyniki same przyjdą i zrekompensują pięknie poniesione wyrzeczenia. Dla zahartowanych bowiem nie ma problemu pogody, może być jedynie problem ubrania i… uporu.