Połów gruntówką

Zasadniczy sposób uzbrojenia zestawu do połowu gruntówką z ciężkim ołowiem dennym: A — ogólny wygląd zestawu wędkowego, B — przypon z ogranicznikiem i obciążenie, C — układ zestawu podczas połowu, D – kontrola brań.

Sposobów budowy zestawu wędkowego w zależności od konkretnych warunków może być wiele. Wszystkie jednak mają wspólny mianownik, a jest nim prostota (a więc niezawodność) i lekkość (a więc czułość). To połączenie daje w efekcie skuteczność zestawów. Podczas połowu w wodach płynących obciążenie powinno odpowiadać sile prądu wody. Jego zadaniem jest utrzymanie przynęty na wybranym miejscu. Masa obciążenia jest uwarunkowana przez odległość zarzucania wędki, lecz także przez siłę prądu oraz długość i przekrój żyłki, na którą prąd oddziałuje. Przy połowach w wodach stojących obciążenie służy tylko do zarzucania, przy zarzucaniu na mniejsze odległości nie jest ono konieczne. Szczególnie czułym punktem cięższych zestawów jest ogranicznik pomiędzy obciążeniem a haczykiem. Tutaj mają zastosowanie tylko ograniczniki najbardziej niezawodne, np. z taśmy izolacyjnej, ewentualnie krętlik. Kolejną słabością gruntówek jest zbyt delikatne sygnalizowanie brania, szczególnie podczas połowu w wodach o silnym prądzie. Wykorzystanie typowych sygnalizatorów może wywołać tutaj fałszywy alarm (zaczepienie o żyłkę unoszonych przez wodę przedmiotów), w tym wypadku najbardziej polegać można na szczytówce wędziska. Jej czułość na branie można zwiększyć przez właściwe ułożenie wędziska, tj. ustawienie raczej pionowe (kąt 55-60° w stosunku do kierunku położenia przynęty). W warunkach bardziej sprzyjających do sygnalizacji brania używamy któregoś z typowych sposobów. Mogą to być także sygnalizatory dźwiękowe, świetlne lub ich kombinacje.

Przy połowach niektórych zdecydowanie prądolubnych ryb, np. brzan, których z zasady poszukujemy na odcinkach cieków o silnym prądzie, pozostaje w gruncie rzeczy jedyne realne wyjście – klasyczny zestaw gruntówki z ciężkim ołowiem dennym, a więc możliwie solidne wędzisko o raczej twardej szczytówce, takie, by nie ucierpiało przy rzutach z ciężkim obciążeniem. Zestaw można zbudować dwojako: haczyk oraz ciężarek umieszczone wprost na głównej żyłce lub też ciężarek umieszczony na bocznym (względnie końcowym) cienkim przyponie. Pierwszy zestaw wybieramy do połowu na łowiskach pozbawionych przeszkód, drugi na łowiskach, na których zestaw może być narażony na zaczepy.