Używane są dwie, konstrukcyjnie różne, kategorie wędzisk:
– składane, z 2-3, wyjątkowo i więcej, oddzielnych części nasadzanych na siebie;
– teleskopowe (wysuwane).
Z praktycznego punktu widzenia oba typy posiadają w zasadzie tę samą wartość; zarówno jeden, jak i drugi mają specyficzne zalety, w równym stopniu mają też słabe strony. Standardowe wędziska składane są zwykle uważane za bardziej pewne, a to dlatego, że przelotki mogą być na nich rozmieszczone optymalnie — w ten sposób wędzisko podczas holowania ryby jest równomiernie obciążone. Ich słabą stroną są połączenia, tzw. skuwki – miejsca nasadzania poszczególnych części. Ta słabość jest jednak stopniowo usuwana – osłabiające wędzisko skuwki metalowe są z powodzeniem zastępowane skuwkami z materiału, z którego wykonano wędzisko. W najnowszych modelach zupełnie odstąpiono od stosowania skuwek: stożkowo zwężone dolne zakończenie szczytówki wsuwa się do wzmocnionego otworu części dolnej. W obu tych rozwiązaniach mamy do czynienia z postępem, lecz nie są one idealne. Pewną wadą wędzisk składanych jest także i to, że długością nie mogą konkurować z teleskopami.
Główną zaletą wędzisk teleskopowych jest poręczność (zarówno rozłożonych, jak i złożonych – szczególnie cenna jest ich, mniejsza niż składanych, długość przy przewozie). Słabością jest natomiast to, że ich konstrukcja uniemożliwia optymalne rozłożenia przelotek, przez to krzywizna wędziska w akcji nie jest tak dobra jak składanych. Jednak w klasie wędzisk długich kije teleskopowe są bezkonkurencyjne.
Różnica jakościowa pomiędzy poszczególnymi wędziskami znajduje odbicie także w cenach. Za jakość trzeba, oczywiście, zapłacić – jednak nie każdą cenę. W żadnym wypadku niech o wyborze nie decyduje grubszy portfel i gorąca głowa, lecz raczej celowość, przeznaczenie do określonej metody połowu. Przecież to, co wydalibyśmy zbytecznie na zakup delikatnych wędzisk węglowych (przydatnych w metodach wymagających stałego trzymania zestawu w rękach: w muszkarstwie, przepływance, spinningowaniu) zaoszczędzimy przez kupno tańszych wędzisk z włókna szklanego, których większa waga nie jest dokuczliwa, jeśli wolimy pasywne metody połowu.
Ze względu na podstawowe metody połowu należy wyróżnić następujące typy wędzisk:
– wędziska muchowe;
– wędziska spinningowe;
– wędziska do pozostałych metod (gruntowej, przepływanki, dotykowej);
– wędziska specjalne (przeznaczone do zawodów sportowych).
Zagraniczni producenci sprzętu wędkarskiego dzielą wędziska (także pozostały sprzęt) według przewidywanej wielkości łowionych ryb. Według tego podziału wyróżnia się grupę ryb małych (do 1 kg), średnich (do 2 2,5 kg), dużych (do 30 kg) i w końcu wielkich (ponad 30 kg).