Miesięczne archiwum: Listopad 2017

Zasady zimowego połowu kleni

Zasady zimowego połowu kleni Zimowy połów kleni zasługuje na specjalną uwagę już choćby dlatego, że innych ryb w tym czasie łowić się nie da. Ma też, oczywiście, swoją specyfikę. Za najskuteczniejsze zimowe przynęty trzeba uważać jelita drobiu, oczywiście z zawartością, i równie „aromatyczne” wnętrzności zwierzęce – wątrobę, śledzionę, nerki. Sprawdzają się zimą także liczne przynęty… Czytaj dalej »

Połów Klenia na spinning i przepływanką

Zasady spinningowania Obowiązują tu ogólne zasady połowu spinningiem. Najmniejsze, a więc i najlżejsze przynęty (błystki lub martwe rybki o długości do 4-5 cm) wymagają bardzo lekkiego wędziska o dość miękkiej szczytówce i półmiękkiej akcji, obciążalności 10-15 g, lekkiego kołowrotka o płytkiej szpuli i możliwie cienkich miękkich żyłek (0,15-0,18 do 0,20 mm). Typy błystek i ich… Czytaj dalej »

Zasady połowu Kleni na muchę

Zasady połowu Kleni na muchę Klasyczne muszkarstwo, a więc przy użyciu standardowego sprzętu (wędzisko 2,4-3 m, 6-8 AFTM, masywniejsze muszki z bujną jeżynką na haczykach 6-8), jest sens uprawiać w optymalnych warunkach, np. kiedy klenie wyraźnie przebywają przy powierzchni i nie ujdzie ich uwagi żaden spływający listek czy owad. Przy dobrej pogodzie sprawdza się połów… Czytaj dalej »

W jakiej porze roku łowić klenia i jakich przynęt używać

W jakiej porze roku łowić klenia i jakich przynęt używać W ciągłej pogoni za pożywieniem, odczuwając niezaspokojony apetyt, kleń nie daje się wyprowadzić z równowagi żadnym niekorzystnym czynnikom zewnętrznym, nawet wyraźnie ochłodzonej zimą wodzie, a zatem można polecać jego całoroczny połów. Każdy sezon przynosi coś nowego, każdy jest ciekawy, atrakcyjny i chyba żadna inna ryba… Czytaj dalej »

Jak złowić Klenia

Kleń Co do słuszności powszechnego zaliczania klenia do grupy mniej cennych ryb powinniśmy, we własnym interesie, wyrazić pewne wątpliwości. Na ile to zaklasyfikowanie jest słuszne ocenimy przyjrzawszy się przyczynom, które je uwarunkowały. Dopóki jednak nie znajdziemy wiarygodnych dowodów spróbujmy wspólnie spojrzeć na te cechy klenia, które mogłyby skłaniać do przyznania mu zaszczytniejszej rangi. Klenia powinniśmy… Czytaj dalej »

Jak złowić Leszcza

Leszcz Przy pierwszym spotkaniu z leszczem ma się wrażenie, że on nie musi się przedstawiać. Rzeczywiście, jego specyficznie i, w porównaniu z innymi gatunkami, nietypowo ukształtowana cielesna powłoka może przypominać otwartą książkę, z której z łatwością da się wyczytać w jakim środowisku może leszcz żyć, jakiego rodzaju pożywienie lubi najbardziej, jak zyskuje pokarm, jakie są… Czytaj dalej »

Jak złowić Lina

Lin O linie przypominamy sobie na ogół tylko wtedy, gdy chcemy nim „załatać dziurę”, np. kiedy chodzi o zarybienie zamulonych i zanieczyszczonych wód, w których inny gatunek już się nie utrzyma. Lin jest niepodzielnym władcą takich wód. W pozostałych wodach, o lepszej jakości, musi żyć w cieniu karpia i innych przedstawicieli rybiej społeczności. Za optymalne… Czytaj dalej »

Jakimi metodami łowić karpia

Jakimi metodami łowić karpia Podejrzliwego karpia można zwieść np. przez zastosowanie przyponiku z cienkiej żyłki. Przynętę należy dowiązać do pustego haczyka jak najcieńszą żyłką; przy jej przełykaniu karp wciągnie do pyska także pusty haczyk Z analizy skuteczności poszczególnych przynęt w połowach wynika, że łowiąc karpia można brać pod uwagę następujące metody: – połów gruntowy; –… Czytaj dalej »

Z jakim sprzętem wyruszyć na połów karpia

Z jakim sprzętem wyruszyć na połów karpia Jedną z charakterystycznych cech karpia jest jego bojowość, a zatem specjalny sprzęt przeznaczony do połowu karpia można uważać za coś oczywistego u przeciętnie wyposażonego wędkarza. Specjalista od karpi posiada sprzęt zróżnicowany ze względu na różne metody połowu. Zauważalna obecnie tendencja do wybierania jak najdelikatniejszego sprzętu tylko w pewnym… Czytaj dalej »

Z jakimi przynętami na karpia

Z jakimi przynętami na karpia W wodach mulistych stosujemy przynęty odciążone: ziarnka kukurydzy odciążamy za pomocą kuleczki ze styropianu (1), sprasowany kawałek rogalika (2) pewniej trzyma się na haczyku przywiązany cienką nitką (3) W ostatnim czasie sprawa przynęt do połowu karpia stała się przedmiotem dyskusji, a także licznych eksperymentów. Nikt nie ośmieli się podawać w… Czytaj dalej »